City – en ny levande stadsdel mitt i staden

Läget kan inte bli centralare. Med början vid Stockholms Central där tunnelbana, bussar och lokal, regional och nationell tågtrafik sammanstrålar ska en ny stadsdel byggas. En del av staden som lever dygnet runt, med bostäder, arbetsplatser, affärer, restauranger och nöjen.

Det är ett avancerat bygge som planeras. För den utomstående är det till och med svårt att förstå hur det är möjligt. Med början vid Stockholms Central och västerut ska spårområdet bit för bit däckas över och göra det möjligt att bygga ny stad ovanpå. Det blir ett sätt att länka ihop staden och ge centrala Stockholm ett helt nytt utseende. Nya gator och stråk ska binda ihop City, Kungsholmen och Norrmalm. Samtidigt ger bebyggelsen en helt ny front vid vattnet i Klara Sjö. 

Ett första steg har redan tagit med den nya konferens- och hotellanläggningen Stockholm Waterfront. Den första större överdäckningen kan omfatta spårområdet mellan Kungsgatan och Vattugatan/Centralbron. Tidsplanen för övriga delar är oklar. Om tjugo år har Norrmalm kanske direkt vattenkontakt hela vägen fram till St:Eriksbron eller till och med fram till gränsen mot Solna. Det blir ett nytt stråk av liv genom ett område som idag domineras av hårt trafikerade vägar och spår.

Byggtid
Tidigast 2017-2030