I slutet av mars träffade politiker och tjänstemän från Stockholms stad representanter från byggbranschen för att diskutera hur man kan underlätta ett fortsatt bostadsbyggande i Stockholm. Bygg ut infrastrukturen var branschens viktigaste budskap till politikerna.
Stockholm växer. Idag har Stockholms stad över 808.000 invånare, vilket innebär att det gamla rekordet från 1960 är slaget. Det har byggts många bostäder de senaste åren och trots lågkonjunkturen får stadsbyggnadskontoret fortfarande 4-6 planbeställningar per vecka. Men för att klara den förväntade befolkningsökningen behövs ännu fler bostäder. Till Stockholm Byggers dialogmöte i Kulturhuset var politiker, tjänstemän och representanter för byggbranschen inbjuda för att diskutera hur man gemensamt skapar bättre förutsättningar för Stockholm att växa.
Byggbranschen såg en utbyggd infrastruktur som en grundläggande förutsättning för att Stockholm ska kunna växa. Men man förde också fram kritik mot att planprocessen ofta upplevdes som allt för långsam. Synpunkter som tjänstemän och politiker lovade att ta till sig.
Som ett resultat av dialogmötet sa finansborgarrådet, Sten Nordin, att ett branschråd ska inrättas, sammansatt av företrädare för branscherna och staden. Rådet ska fortsätta att diskutera lösningar på de knäckfrågor som kom upp och återkomma med förslag på lösningar efter sommaren.